X

 

 

 

 

FALL TOURNAMENTS

Purchase tickets online at https://gofan.co/NYSPHSAAVIII

 

Fall Tournament Information - 2019

FOOTBALL        
Semifinals        
Thursday, November 14        
Conference I   4:00 p.m./7:30 p.m. Hofstra University  
         
Friday, November 15        
Conference III   4:00 p.m./7:30 p.m. Hofstra University  
         
Saturday, November 16        
Conference II   10:00 a.m./1:30 p.m. Hofstra University  
Conference IV   5:00 p.m./8:30 p.m. Hofstra University  
         
Nassau County Championships        
Thursday, November 21        
Conference I   7:00 p.m. Hofstra University  
         
Friday, November 22        
Conference III   7:00 p.m. Hofstra University  
         
Saturday, November 23        
Conference II   12:30 p.m. Hofstra University  
Conference IV   4:00 p.m. Hofstra University  
         
Long Island Championship        
Friday, November 29        
Conference III   12:00 p.m. Stony Brook  
Conference I   4:30 p.m. Stony Brook  
         
Saturday, November 30        
Conference IV   12:00 p.m. Hofstra  
Conference II   4:30 p.m. Hofstra  
         
CROSS COUNTRY        
Class County Championships        
Saturday, November 2   Class I B: 9:00 a.m. G: 9:20 a.m. Bethpage State Park
Rain date: Sunday, November 3   Class II B: 10:30 a.m. G: 11:50 a.m. Bethpage State Park
    Class III B: 12:00 p.m. G: 12:20 p.m. Bethpage State Park
         
Section VIII/State Qualifier        
Saturday, November 9   Class C B: 10:00 a.m. G: 10:05 a.m. Bethpage State Park
Rain date: Sunday, November 10   Class B B: 10:30 a.m. G: 11:00 a.m. Bethpage State Park
    Class A B: 11:30 a.m. G: 12:00 p.m. Bethpage State Park
         
NYSPHSAA Championship        
Saturday, November 16   Boys - A 9:00 a.m. SUNY Plattsburgh
    Boys - B 9:30 a.m.  
    Boys - C 10:00 a.m.  
    Boys - D 10:30 a.m.  
    Girls - A 11:00 a.m.  
    Girls - B 11:30 a.m.  
    Girls - C 12:00 p.m.  
    Girls - D 12:30 p.m.  
         
FIELD HOCKEY        
Sectional Final Games        
Sunday, November 3   Class C 11:00 a.m. Berner MS (Massapequa)
    Class B 1:00 p.m. Berner MS (Massapequa)
    Class A 3:00 p.m. Berner MS (Massapequa)
         
Long Island Regional Championship        
Saturday, November 9   Class C: Carle Place vs. Pierson 11:00 a.m. Middle Country HS, Sec. XI
    Class A: Massapequa vs. TBA 1:00 p.m. Middle Country HS, Sec. XI
    Class B: Garden City vs. Bay/BP 3:00 p.m. Middle Country HS, Sec. XI
         
NYSPHSAA Championship        
Semifinals        
Saturday, November 16   Class C 10:00 a.m. Williamsville North HS, Sec. VI
    Class A 12:30 p.m. Williamsville North HS, Sec. VI
    Class B 3:00 p.m. Williamsville North HS, Sec. VI
Finals        
Sunday, November 17   Class C 10:00 a.m. Williamsville North HS, Sec. VI
    Class A 12:30 p.m. Williamsville North HS, Sec. VI
    Class B 3:00 p.m. Williamsville North HS, Sec. VI
         
GIRLS SOCCER        
Semifinals        
Wednesday, October 30   Class B 5:00 p.m./7:00 p.m. Bethpage HS
Saturday, November 2   Class AA 11:00 a.m./1:00 p.m. Cold Spring Harbor HS
Saturday, November 2   Class A 3:00 p.m./5:00 p.m. Cold Spring Harbor HS
         
Finals        
Monday, November 4   Class B 7:00 p.m. Bethpage HS
Tuesday, November 5   Class AA 5:00 p.m. Cold Spring Harbor HS
Tuesday, November 5   Class A 7:30 p.m. Cold Spring Harbor HS
         
Long Island Championship        
Saturday, November 9   Class A: MacArthur vs. Shoreham 11:00 a.m. Berner MS (Massapequa)
    Class B: Carle Place vs. Babylon 1:30 p.m. Berner MS (Massapequa)
    Class AA: Massapequa vs. W. Islip 4:00 p.m. Berner MS (Massapequa)
         
NYSPHSAA Championship        
Friday, November 15 -    TBA TBA SUNY Cortland
Sunday, November 17        
         
BOYS SOCCER        
Semifinals        
Monday, October 28   Class B 6:00 p.m./8:30 p.m. Farmingdale University
Friday, November 1   Class AA 6:00 p.m./8:30 p.m. Farmingdale University
Sunday, November 3   Class A 2:30 p.m./5:00 p.m. Farmingdale University
         
Finals        
Saturday, November 2   Class B 5:00 p.m. Farmingdale University
Wednesday, November 6   Class A 5:30 p.m. Mitchel Field
Wednesday, November 6   Class AA 7:30 p.m. Mitchel Field
         
Long Island Championships        
Tuesday, November 5   Class B TBA Diamond in the Pines (Section XI)
Sunday, November 10   Class A 12:00 p.m. Farmingdale University
Sunday, November 10   Class AA 3:00 p.m. Farmingdale University
         
NYSPHSAA Championship        
Saturday, November 16   TBA TBA Middletown HS, Sec. IX
Sunday, November 17   TBA TBA Middletown HS, Sec. IX
         
GIRLS SWIMMING        
Division Diving        
Monday, October 28     3:30 p.m. - warmup Aquatic Center
      5:00 p.m. - start  
         
Division Swimming        
Tuesday, October 29   Division A 5:00 p.m. - warmup Aquatic Center
      6:00 p.m. - start  
Wednesday, October 30   Division B 5:00 p.m. - warmup Aquatic Center
      6:00 p.m. - start  
Friday, November 1   Division C 5:00 p.m. - warmup Aquatic Center
      6:00 p.m. - start  
         
Team Championships - SWIMMING        
Friday, November 8 (prelims)     4:30 p.m. - warmup Aquatic Center
      6:30 p.m. - start  
         
Saturday, November 9 (finals)     1:00 p.m. - warmup Aquatic Center
      2:00 p.m. - start  
         
Team Championships - DIVING        
Monday, November 4     3:30 p.m. - warmup Aquatic Center
      5:00 p.m. - start  
         
NYSPHSAA Championship        
Friday, November 22   TBA TBA Ithaca College
Saturday, November 23   TBA TBA Ithaca College
         
GIRLS TENNIS        
Singles/Doubles Championship        
Saturday, October 19 and     TBA Eisenhower Park
Sunday, October 20        
         
NYSPHSAA Championship        
Friday, November 1     TBA Latham, NY
Monday, November 4        
         
Long Island Championship        
Wednesday, November 6     1:00 p.m. Hamlet Golf and Country Club
         
         
GIRLS VOLLEYBALL        
Quarterfinals        
Tuesday, November 5   Class AA TBA Higher seed
Wednesday, November 6   Class A TBA Higher seed
         
Semifinals        
Thursday, November 7   Class B 5:00 p.m./7:00 p.m. Manhasset HS
Thursday, November 7   Class C 5:00 p.m./7:00 p.m. Great Neck South HS
Friday, November 8   Class AA 5:00 p.m./7:00 p.m. Great Neck South HS
Monday, November 11   Class A 11:00 a.m./1:00 p.m. Carle Place HS
         
Finals        
Tuesday, November 12   Class C 5:00 p.m. LIU Post
    Class AA 7:00 p.m. LIU Post
Thursday, November 14   Class B 5:00 p.m. LIU Post
    Class A 7:00 p.m. LIU Post
         
Long Island Championship        
Saturday, November 16   Class C TBA Section XI
    Class B TBA Section XI
    Class A TBA Section XI
    Class AA TBA Section XI
         
NYSPHSAA Championship        
Saturday, November 23 -   TBA TBA Glenns Falls
Sunday, November 24   TBA TBA Glenns Falls
         
BOYS VOLLEYBALL        
Semifinals        
Friday, November 8   Div. I TBA Higher seed
Saturday, November 9   Div. II TBA Higher seed
         
Finals        
Friday, November 15   Div. I 5:00 p.m. SUNY Farmingdale
    Div. II 7:00 p.m. SUNY Farmingdale
         
Long Island Championship        
Tuesday, November 19   Div. I 8:00 p.m. SUNY Farmingdale
    Div. II 6:00 p.m. SUNY Farmingdale
         
NYSPHSAA Championship        
Saturday, November 23   TBA TBA Capital Center, Albany
SPONSORS